Kategorie
Artykuły

Opakowania przyjazne środowisku – bądź bardziej eko

Nie od dziś wiadomo, że nasza Matka Ziemia, daje nam wszystko co najlepsze. Korzystamy z jej powietrza, pijemy jej wodę i na każdym kroku wykorzystujemy wszystkie jej dobrodziejstwa. Tajemnicą nie pozostaje jednak fakt, że nasza planeta jej coraz bardziej zanieczyszczona, klimat się ociepla, a wszelakie stworzenie stopniowo ginie. A wszystko za przyczyną naszego niedbalstwa, lenistwa i niewiedzy…

Na szczęście od jakiegoś czasu wdrożony został program edukacji społeczeństwa na temat tego, jak dbać o przyrodę. Wbrew pozorom, to wcale nie jest trudne. O ile jesteś osobą fizyczną (nie firmą), możesz po prostu oszczędzać energię, wodę, wykorzystywać wodę deszczową oraz korzystać z nowoczesnych biodegradowalnych opakowań. Firmy natomiast, mają większe pole do popisu.

Firma eko – jakie materiały warto zamienić na te, przyjazne dla środowiska…

Materiały ekologiczne to wszystkie te, których używanie nie przynosi strat dla środowiska. Do kategorii materiałów ekologicznych zaliczymy wszystkie produkty „z odzysku”, czyli te, którym dano drugie życie na drodze recyklingowej. Na uwagę zasługują także materiały, zaliczane do źródeł odnawialnych, np. trzcina cukrowa czy bambus. Nie da się ukryć, że opakowania wielokrotnego użytku, również pozytywnie wpływają na przyrodę. Względem samego procesu produkcji, opłacalnie zarówno dla przyrody, jak i dla właściciela firmy, jest wdrożenie produkcji hurtowej.

Warto jednak, wiedzieć, że nie zawsze to co, pięknie wygląda od zewnątrz, od środka jest równie wartościowe. Trzcina cukrowa czy bambus niby należą do źródeł ekologicznych, ale ich nadmierne wykorzystywanie może prowadzić do karczowania lasów. Ważna jest zatem, optymalizacja.

Alternatywą dla plastikowych, rozkładających się kilkaset lat reklamówek, są opakowania biodegradowalne. I tak. np. istnieją już biodegradowalne folie, w pełni kompostowalne, których można śmiało używać.

Zamiast plastikowych kontenerów, możesz użyć, starego dobrego kartonowego pudła. Takie pudło jest po pierwsze wykonane z materiałów odpadowych (makulatura), a po drugie, w razie zniszczenia – szybko się rozłoży. Poza tym, jako właściciel firmy, będziesz miał tego dodatkową korzyść – na pudełku możesz zamieścić dowolny nadruk i hasło reklamowe.

W dobie XXI wieku zostały opracowane bardzo zaawansowane metody produkcji i wykorzystywania odpadów. Współcześnie jest już możliwe wykorzystanie skórki z pomidora do produkcji foli, która może od wewnątrz przylegać do wieczka od konserwy.

Żeby było ciekawiej, pewna amerykańska firma stworzyła elegancki rożek na frytki wykonany ze skórki z ziemniaków. Takie opakowanie nie dość, że jest w pełni ekologiczne, nikomu nie szkodzi, to jeszcze elegancko wygląda! W życiu byś nie pomyślał, że z ziemniaków można stworzyć takie cacko! Co więcej, sam proces produkcji wcale nie jest drogi – ziemniaki wymagają jedynie namaczania,a potem suszenia i ostatecznie formowania kształtu.

Produkty biodegradowalne złożone są z surowców, które w odpowiednich warunkach dość szybko ulegną rozkładowi. Co ważne, te warunki – czyli temperaturę, trzeba im stworzyć, w przeciwnym razie- rozkładać się będą bardzo długo.

Te, które pochodzą z recyklingu, są bardziej przyjazne środowisku, niż te biodegradowalne. Aby, zadbać o środowisko i zmniejszyć ryzyko zaśmiecenia lasów czy rzek, możesz zachęcić swojego klienta, by zwrócił Ci opakowania. Czasami wystarczy skromny gratisik czy delikatny rabat.

Dlaczego warto prowadzić eko firmę?

Współcześnie, coraz bardziej modne jest bycie eko. Człowiek, który martwi się losem planety Ziemi, uchodzi za opiekuńczego, dobrotliwego. Poza tym, zauważ, że produkty żywnościowe typu „bio”, pakowane są do ekologicznych, „zdrowych dla Ziemi” opakowań. A kto z nich korzysta? – Sportsmeni, dietetycy, lekarze… Krąg ludzi, którzy świecą przykładem. „Skoro oni tak robią, my też możemy” – pomyślą inni. W ten sposób stopniowo kwitnie w nas chęć bycia „bio” i bycia „eko”.

Ponadto, istnieją pogłoski, że Azjaci chcą zwrócić śmieci do Europy. Problem zatem, może się zwiększyć. Na pewno wzrosną ceny, bo pobierany będzie od konsumentów podatek na recykling. Niewykluczone, że korzystanie z toreb plastkowych, szkodzących środowisku będzie zabronione. Co za tym idzie, wszystkie firmy będą musiały się zamienić na firmy eko. Może lepiej już teraz o tym pomyśleć?

To jeszcze nie wszystko. Społeczeństwo jest wrażliwe na krzywdę wszelkiego stworzenia. Obrazki nieżywych ryb, pływających w brudnej wodzie czy sarenek z reklamówkami na głowach, budzi w nas współczucie i poczucie winy. Tym samym, postanawiamy sobie, że będziemy bardziej ekologiczni. Zauważ, że konsumenci, bardzo często, sami poszukują firm, których polityka jest eko.