Kilka kliknięć w sieci lub wyjrzenie za róg ulicy – obecnie tyle trzeba, by znaleźć drukarnię i skorzystać z jej usług. Jeśli jednak mamy do zrealizowania ważny dla nas projekt, pośpiech może być złym doradcą. Warto poświęcić nieco czasu, by przekazać zlecenie firmie, która zapewni najlepszą jakość wydruku, profesjonalną obsługę oraz terminowość. Poza tym należy zapoznać się z zakresem jej usług – nie każda drukarnia spełni nasze oczekiwania. Niektóre zajmują się tylko produktami reklamowymi, inne w swojej ofercie mają także reprinty dzieł malarskich czy fotograficznych, które potem można nawet nakleić na szkło czy odzież.

Gdy chcemy drukować na materiale, który ma np. chropowatą powierzchnię lub jest elastyczny, to powinniśmy sprawdzić, czy drukarnia stosuje technologię utrwalania tuszu za pomocą promieni UV. Nie zapominajmy też o nakładzie. Jeśli jest on duży, sprawniejsze drukowanie niż w przypadku „zwykłej” maszyny ze zmiennymi danymi cyfrowymi zapewnia coraz popularniejszy system DI (Direct Imaging). W jego przypadku naświetlarka płyt jest wbudowana w maszynę drukującą w formacie A3+ lub B3.

Kompleksowa oferta drukarni obejmuje ponadto obsługę graficzną wraz z możliwością nadsyłania prac na serwer FTP oraz asortyment w postaci profesjonalnych systemów wystawienniczych. Z kolei szereg czynności introligatorskich (cięcie, falcowanie, bigowanie, nacinanie, foliowanie, broszurowanie) powinien się odbywać najpóźniej nazajutrz, co pozwoli wywiązać się z 24-godzinnego terminu realizacji.