Pracujesz w e-commerce, masz swój sklep internetowy i pakowanie paczek do wysyłki spędza tobie sen z powiek. Pierwszy raz w swoim życiu chcesz nadać paczkę, ale nie masz pojęcia, jak to zrobić. Znajome problemy? Oto kilka wskazówek, o czym pamiętać przy pakowaniu.

Niemal każda firma kurierska zabezpiecza się na wypadek uszkodzenia komunikatem: ZA PRAWIDŁOWE PRZYGOTOWANIE PRZESYŁKI DO TRANSPORTU ODPOWIADA NADAWCA. Brzmi groźnie. Przecież nie chcemy, by nasze paczki zostały uszkodzone. Płacąc niemałe koszty wysyłki, chcemy, by paczka dotarła cała i nienaruszona. Jak więc tego dokonać?

Estetyka wizytówką twojego sklepu

Jeśli prowadzisz e-sklep, pamiętaj, że klient wyrobi sobie opinię o twoim przedsiębiorstwie na podstawie tego, jak będzie wyglądać paczka. Właściwe zapakowanie przesyłki jest równie ważne, jak dostarczenie jej w odpowiednim stanie. Warto pamiętać więc, że twoja paczka może znaleźć się samym dnie wozu przewożącego przesyłki. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak umiejętnie zabezpieczyć paczkę.

Pamiętaj też, że kurier ma prawo odmówić przyjęcia źle zapakowanej paczki. Warto więc, by twoja przesyłka była zabezpieczona prawidłowo i estetycznie wyglądała.

Opakowanie zewnętrzne

Jeśli wysyłany przez ciebie produkt jest zapakowany w kartonie producenta, niemal cała robota została wykonana za ciebie. Możesz tylko taką paczkę umieścić w foliowej kopercie, czy użyć dodatkowej folii bąbelkowej.

Jeżeli jednak twój produkt nie posiada fabrycznego opakowania, musisz sam zapakować towar. Wszystko zależy od rozmiarów i rodzaju wysyłanego przez ciebie produktu. Jeśli jest to delikatny artykuł, owiń go w folię bąbelkową (w zasadzie wszystko warto owijać folią, bo amortyzuje ona ewentualne upadki) i zapakuj do kartonu. Najlepiej takiego z tektury falistej.
Koperta foliowa jest idealna do wysyłki mniejszych rzeczy. Nie zapomnij o folii bąbelkowej. Ponadto musisz zdawać sobie sprawę, że foliówka nie stanowi niemal żadnej ochrony twojego produktu.

Do długich wąskich rzeczy warto użyć tub tekturowych, czy tulei. Masz do wysłania mapę, obraz, lub plakat? Tuba będzie idealna.

Wnętrze

Zabezpieczenie środka kartonu/tuby/paczki jest najistotniejsze i najtrudniejsze zarazem. Produkt nie powinien przylegać bezpośrednio do ścianek opakowania. Ponadto rzeczy nie mogą wystawać z kartonu, a po zamknięciu powinien on mieć regularne kształty.

Kolejnym istotnym aspektem jest wypełnienie wolnych przestrzeni. Najpopularniejsza jest folia pęcherzykowa (bąbelkowa), o której pisaliśmy wcześniej. Jej zaletą jest elastyczność. Idealnie sprawdza się przy przedmiotach o nieregularnych kształtach i rozmiarach.

Kolejnym dobrym pomysłem są piankowe chipsy. Idealnie nadają się do wypełnienia kartonu. Pamiętaj jednak, że nie mogą się one wysypać. Chipsy zapewniają odporność na ściskanie i amortyzują paczkę.
Pamiętaj, by użyć jak najwięcej materiałów amortyzujących i zabezpieczających przed zgnieceniem. Dzięki temu będziesz zwiększał prawdopodobieństwo na to, że twoja paczka dotrze bez skazy.

Jeżeli chcesz wysyłać coś większego i pakujesz to na palety, paczka nie może wystawać poza obręb. Cięższe elementy układaj na spodzie, lżejsze u góry. Nie zapominaj również, by środek ciężkości produktu znajdował się na środku palety. Jeśli będzie inaczej, towar może się przechylać na jedną, lub drugą stronę. Całość powinno się przymocować do palety taśmami bindujacymi i folią stretch.

Oznakowanie

Na bezpieczeństwo przesyłki wpływa w znacznej mierze jej oznakowanie. W tym celu warto zakupić i obdzielić opakowanie naklejkami ostrzegawczymi. Zawsze warto przykleić “górę” i “dół”, czy “uwaga szkło”, nawet jeśli przedmiot nie jest szklany. Ponadto możesz dodać jeszcze informację dla klienta, by otworzył przesyłkę przy kurierze. Dzięki temu będzie znacznie łatwiej o ewentualne odszkodowanie z tytułu uszkodzenia paczki.

Zawsze możesz też ubezpieczać paczki. Koszt przesyłki wtedy wrośnie, natomiast będziesz pewien, że nie stracisz na tym. Niektóre firmy kurierskie oferują do określonej kwoty darmowe ubezpieczenie, warto więc porównać oferty.
Czego nie wolno przesyłać

Lista rzeczy, których nie możesz nadać paczką, jest długa. Najważniejsze z nich wyszczególniamy:

– rzeczy niebezpieczne, w szczególności: broń, lub amunicja, przedmioty o wyglądzie broni, materiały wybuchowe, łatwopalne, radioaktywne, substancje żrące, cuchnące
-zwłoki, szczątki, prochy ludzkie, części ciała, narkotyki
– żywe zwierzęta (niektóre firmy pozwalają na wysyłkę owadów i ptaków)
– inne rzeczy zakazane prawem lub regulaminem firmy kurierskiej.

Podsumowanie

Prowadząc swój sklep internetowy, pamiętaj, że ważna jest dbałość o odpowiednią wysyłkę produktów. W tym celu wykorzystuj tylko najlepsze materiały. Nie używaj powtórnie raz użytych kartonów, czy folii bąbelkowych. Staraj się, by paczka wyglądała schludnie i nie szpeciła dobrego wizerunku twojej firmy. Miej na uwadze, że przesyłkę zawsze możesz ubezpieczyć. Jak będziesz pamiętał o tym wszystkim, klienci będą zadowoleni z handlowania z tobą.